Kas yra kardanas?Posted by On May 7, 2020


Sutikite, kardanas tikrai nėra tas elementas, apie kurį kalbėtumėte kasdien. Na, o dauguma žmonių šiuo elementų pradeda domėtis tik tuomet, kai susiduria su rimtomis jo problemomis. Tokiais atvejais apie kardaną norisi žinoti kuo daugiau. Taigi, pradėti reikėtų nuo pačių pagrindinių – esminių dalykų, kas yra kardanas ir kokias funkcijas jis atlieka?

Na, o pradėti reikėtų nuo pastebėjimo, kad automobilio variklis vienas pats tikrai negali atlaikyti visų 4 ratų, o tuose automobiliuose, kurie yra varomi priekiniais ratais, po gaubtu esantis variklis apskritai negali pasiekti galinių ratų. Taigi, dėl šios priežasties po kapotu jis yra sujungtas pavarų perdavimo vieta. Tad galiausiai automobilio galinę ašį pasiekia per visą automobilio ilgį einančio kardaninio veleno pagalba, kuris yra prijungtas prie galutinės transmisijos, ji dar yra vadinama diferencialine pavara, kuri yra ant galinės automobilio ašies. Svarbu žinoti ir tai, kad šis diferencialas yra atsakingas už tam tikrus dalykus, pavyzdžiui: vienodą variklio galios nukreipimą 90 laipsnių į skirtingose ašies pusėse esančius ratus; o taip pat leidžia ratams suktis skirtingais greičiais. Taigi, apibendrinant galima daryti išvadą, kad kardanai yra labai sudėtinga automobilio dalis. Taip pat svarbu žinoti, kad ji yra skirtinga, o skirtumai priklauso nuo automobilio modelio. Tačiau nepaisant visų skirtumų, esminė šios detalės funkcija yra ta, kad išlaikomas sukimosi energijos perdavimas per visą automobilio struktūrą.

Siekiant dar geriau suprasti, kas yra kardanas, negalima pamiršti ir kito svarbaus klausimo – iš ko jis yra sudarytas? Dėmesį verta atkreipti į tai, kad skirtingoms transporto priemonėms skirti kardanai gali būti sudaryti iš skirtingų dalių,  tačiau dažniausiai jis yra sudarytas iš: veleno, priekinės sankabos, galinio flanšo, 2 U jungčių. Kiekviena kardano dalis yra atsakinga už tam tikrą veiksmą. Štai, pavyzdžiui, U jungtys yra atsakingos už lankstumą ir apsaugo veleną nuo lankstymo ir jo sukeltų gedimų. Dėmesį vertėtų atkreipti ir į tai, kad kardanų gamybai dažniausiai yra naudojamas plienas. Ar būtina atlikti kokius nors veiksmus? Taip, pavyzdžiui, subalansuoti nuo vinguriavimo, kadangi būtent šis procesas gali sugadinti U jungtį arba flanšą.

Na, o pabaigai – dar keli svarbūs pastebėjimai. Ar kardanui yra reikalinga kokia nors priežiūra? Verta pabrėžti, kad dėmesio reikalauja U jungtys, jas būtina reguliariai sutepti arba pakeisti. Savaime suprantama, svarbu, kad šį darbą atliktų profesionalai. Beje, verta akcentuoti ir tai, kad nuo 2014 metų gaminamuose automobiliuose yra įdiegtos automatinės sutepimo sistemos, todėl   jungčių priežiūra yra gerokai paprastesnė.

Tikimės, kad apie kardaną dabar žinote kur kas daugiau ir jau radote atsakymus į labiausiai rūpėjusius klausimus.

Naujienos

Comments are disabled.